CBOS – czy poznamy stosunek Polaków do kary śmierci?

Z Henryk Dąbrowski
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
02.11.2014




KS2015.png





Łatwo zauważyć, że od 1989 roku CBOS coraz rzadziej informuje o stosunku społeczeństwa do kary śmierci. Ostatnie badania przeprowadzano co 3 lata i właśnie w roku 2014 powinno być wykonane kolejne. Zainteresowany Czytelnik może zajrzeć TUTAJ i przekonać się jak niezwykle cenne i interesujące problemy bada CBOS. Zrozumiemy wtedy, że przy takich tematach jak „Polacy o swoim szczęściu, pechu i zadowoleniu z życia” lub „Polacy o Wojciechu Jaruzelskim” nie może być miejsca dla takich pechowych tematów jakim z pewnością jest problematyka kary śmierci, która to kara przecież mogłaby być wymierzona niejednemu z genialnych twórców oazy szczęśliwości jakim była PRL.

Z propagandowego punktu widzenia najlepiej jest tematy niezgodne z bieżącą linią władzy i partii skazywać na nieistnienie, zapomnienie i zamilczeć je na śmierć. W czasach generała towarzysza Wojciecha metoda ta została dogłębnie przetestowana i sprawdzona, a spadkobiercy o wielkich dokonaniach poprzedników z pewnością nie zapomną. Pozwala to zrozumieć dlaczego w roku 2013 podjęto tak ważne problemy jak „Walentynki” lub „Stosunek do praw gejów i lesbijek oraz związków partnerskich”. Zatem nie pozostaje nam nic innego jak przez ostatnie dwa miesiące tego roku z zainteresowaniem śledzić podejmowane przez CBOS tematy.

Na zakończenie odnotujmy, że Instytut Gallupa od piętnastu lat przynajmniej raz w roku zadaje mieszkańcom USA pytanie: Czy jesteś za karą śmierci dla osoby skazanej za morderstwo?





Linki do odnalezionych raportów z badań CBOS nad stosunkiem Polaków do kary śmierci

[1997] Czy w Polsce żyje się bezpiecznie? Przestępczość nieletnich i stosunek do kary śmierci (maj 1997)

[1998] Opinie o sposobach walki z przestępczością i uprawnieniach policji (kwiecień 1998)

[1999] Stosunek do kary śmierci (styczeń 1999)

[2000] Czy w Polsce żyje się bezpiecznie? (kwiecień 2000)

[2001] Polacy, Czesi, Węgrzy, Litwini i Rosjanie o poczuciu bezpieczeństwa, pracy policji i stosowaniu kary śmierci (lipiec 2001)

[2002] Poczucie bezpieczeństwa, ocena pracy policji i stosunek do kary śmierci w niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej (lipiec 2002)

[2004] Poczucie zagrożenia przestępczością i stosunek do kary śmierci (marzec 2004)

[2007] Opinie o karze śmierci (marzec 2007)

[2011] Poczucie bezpieczeństwa, zagrożenie przestępczością i stosunek do kary śmierci (maj 2011)